Menu
Město Jirkov
jirkov

Rybníky

Novomlýnský rybník na Červeném Hrádku

Novomlýnský rybník byl součást někdejšího panství, na konci 18. století kolem něj vznikala hráz s duby jako promenádní cesta, která pokračovala až do Jirkova (dodnes patrné).

Novomlýnský rybník je situován vedle areálu koupaliště na Červeném Hrádku. Celková plocha rybníku je 4,5 ha. Mezi hlavní funkce patří rekrace a chov ryb. V současné době je zákaz koupání v tomto rybníku z důvodu výskytu nebezpečné bakterie Escherichia coli. Vlastníkem tohoto rybníka je Město Jirkov.

novomlýnský rybník novomlýnský rybník

Rybník Domov

Rybník Domov je situován v Olejomlýnském parku a byl součástí důmyslného náhonu, který začínal u mostku přes Bělu (pod „hřebíkárnou“), vedl po vrstevnici pod dnešní zahrádkářskou kolonií a současnými zahrádkami, domů v Nerudově ulici až k mlýnu pod „poštovským domem“, kde se stáčel zpět do Běly.

Tento rybník slouží k chovu ryb a je v soukromém vlastnictví Českého rybářského svazu. Celková plocha vodní nádrže je 0,2 ha.

 

1

 

2

Rybník Plynárna (Mlýnský)

Rybník Plynárna u „sodovkárny“, původně nádrž určená pro „průmyslové“ využití textilky (dnešní Preciosa), nesl název Teichmuhle (Mlýnský rybník). Na přelomu 40. a 50. let 20. století sloužil jako zimní tréninková i turnajová plocha pro jirkovský lední hokej.

Rybník Plynárna je situován mezi korytem Bíliny a ul. Jezerská za Rybářským domem v Jirkově. Tento rybník slouží jako chovný a je v soukromém vlastnictví Českého rybářského svazu. Celková plocha vodní nádrže je 0,7 ha.

 

1

 

2

Rybník Hřebíkárna (Olejomlýnský rybník)

"Hřebíkárna“, správně Olejomlýnský rybník – původně nádrž na užitkovou vodu z Běly pro potřebu přádelny bavlny (tzv. Olejový mlýn), která stála pod ulicí Na Stráni nad dnešním hotelem Bremen (byl vilou vlastníka přádelny). V roce 1899 přádelna vyhořela, změnila majitele, který továrnu přestavěl na brusírnu dřeva. Nádrž sloužila i nadále k „průmyslovému“ využití. Po roce 1945 byla nádrž využívána jako chovný rybník.

Rybník Hřebíkárna je situován v Olejomlýnském parku u restaurace Bremen v Jirkově.

Vlastníkem výše uvedené nádrže je Pozemkový fond ČR. Celková plocha vodní nádrže je 0,7 ha.

 

1
rybník Hřebíkárna

Zámecký rybník na Červeném Hrádku

Zámecký rybník je situován v podzámčí zámku Červený hrádek. Je součástí zámeckého parku, který je nemovitou kulturní památkou.

Vlastníkem rybníku je Město Jirkov. Celková plocha vodní nádrže je 1,6 ha.

zámecký rybník

 

2

Březenecký rybník

Výše uvedený rybník je situován na návsi v obci Starý Březenec u Jirkova. Jeho vlastníkem je Město Jirkov a celková plocha vodní nádrže je 0,1 ha. Rybník je využíván k chovu ryb a je zde zakázán lov.

 

1

 

2

Ovčí rybník

Ovčí rybník se rozkládá mezi obcemi Jindřišská a Boleboř. Tento rybník je využíván jako chovný. Jeho vlastníkem je Město Jirkov. Celková plocha vodní nádrže je 1,8 ha. Patří mezi nejkrásnější vodní nádrže.

 

1

 

2