Adresa: Městský úřad Jirkov nám. Dr. E. Beneše 1 431 11 Jirkov | Telefon: 474 616 411 |
|
Obsah
Parky
V Jirkově jsou celkem 3 parky. Jsou to: Smetanovy sady, Svojsíkovy sady, Olejomlýnský park. Dále je zde zámecký park na Červeném Hrádku, který obklopuje zámek Červený hrádek. Zámecký park je nemovitou kulturní památkou.
Park Smetanovy sady
Smetanovy sady byly založeny v roce 1906. Vznikly na výsypce z kamencových dolů (Haldengrunde). Byly původně menší (lze poznat podle stáří výsadby), rozšířeny byly až po demolici domů na přelomu 70. a 80. let. 20. stol. V části, kde bylo do roku 1945 Schillerovo náměstí, dnes stojí mateřská škola.
Smetanovy sady mají charakter téměř lesa, což je způsobeno kompaktním, zapojeným porostem, pokrývající rovnoměrně téměř celou plochu, s výjimkou několika menších paloučků.
Zeleň je tvořena převahou listnáčů, s menším podílem jehličin. Z listnáčů převažují javory kleny, lípy, dub a buk. Některé exempláře (duby, buky, kleny) jsou mohutného vzrůstu, s kmeny přesahující průměr 100 cm.
Keře jsou zastoupeny pouze rhododendronem (pěnišník), svídou a také ojedinělým exemplářem čilimníku.
![]() | ![]() |
Park Svojsíkovy sady
Svojsíkovy sady vyrostly na místě hřbitova. Annenský hřbitov (kaple stála do roku 1966) ztratil účel v roce 1902, kdy byl otevřen. Park byl však založen až v roce 1925, kdy také byly zbourány hřbitovní zdi. Tehdy zřejmě (bohužel není záznam) zanikla i kaplička sv. Jana (stála u křižovatky Chomutovské a Zahradní ulice). Naproti hřbitovu až do počátku 20. století působilo zahradnictví. Zde v letech 1905 – 1906 vyrostla budova měšťanské školy.
Svojsíkovy sady jsou malou plochou s celkovou výměrou téměř 0,5 ha, z toho je 3,835 m2 travnatých ploch a 1,152 m2 chodníků. Pro svou plochu vzhledem k osídlení je hlavní funkce parku průchozí, čemuž také i v současnosti slouží.
Poměrně kvalitní je vysoká vegetace, která je tvořena převážně dřevinami z domácích listnáčů. Z nich zaujme svou velikostí a zdravotním stavem několik exemplářů jasanů, dubu – smuteční forma.
Keřové výsadby jsou druhově i početně chudší. Převládá javor tatarský a pustoryl.
Je zde umístěn památník na vyvýšené plošině se dvěmi plastikami.
![]() | ![]() | ![]() |
Olejomlýnský park
Dnešní Olejomlýnský park byl ještě v 30. letech bez pojmenování veden jen jako „zelená“ plocha.
Parčík u křižovatky ulici Dvořákova, Nerudova a Chomutovská – původně stínadla, (stála zde šibenice za někdejšími hradbami, ještě i na počátku 19. století). V 50. – 70. letech neoficiální „plácek“ pro míčové hry, byl využíván kolotočáři a cirkusy.
Území Olejomlýnského parku je umístěno na břehu řeky Bíliny severozápadně od centra města. V parku se nacházejí okrasné i ovocné dřeviny. Plocha původního městského parku byla zmenšena o dopravní hřiště, které je v současné době nevyužíváno.
Zámecký park na Červeném Hrádku
Zámecký park leží na úpatí Krušných hor cca 2 km severovýchodně od města Jirkova. Původně to byl velmi rozsáhlý přírodně krajinařský park, který přecházel do upravených lesů Krušných hor. Tento park je kulturní památkou a je zapsán do seznamu nemovitých kulturních památek.
Centrální prostor parku obklopuje budovu zámku Červený hrádek. Kompozičně lze tuto plochu rozdělit na dvě části, a to na prostor před zámkem a na spodní „terasu“.
Dendrologicky je park velmi hodnotný, je zde řada překrásných a vzácných exemplářů dřevin, př. šácholan zašpičatělý nebo taktéž zvaná Magnólie zašpičatělá. Tato dřevina se nachází u pravého ramene zámeckého schodiště.
Součástí zámeckého parku jsou 2 vodní plochy pod zámkem. Známější je zámecký rybník. Tyto vodní plochy jsou vhodně zakomponované do zdejšího krajinného prostředí -viz. vodní nádrže.
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |