Městský úřad Jirkov
nám. Dr. E. Beneše 1
431 11 Jirkov
Telefon: 474 616 411
E-mail: podatelna@jirkov.cz
Datová schránka: 9zcbsra
IČO: 00261904
Otevřeno pro veřejnost:
PO a ST 8:00-17:00 h.
ÚT, ČT, PÁ 8:00-13:00 h.
V prudkém svahu v nadmořské výšce 370 metrů leží na SZ okraji Jirkova malá víska Vinařice, která již od roku 1868 k Jirkovu patří. Původně byla větší, její spodní východní část ustoupila v průběhu 70. let 20. století výstavbě panelových domů sídliště Vinařice I/II. Kolik domů muselo ustoupit, lze poznat podle kapličky, která kdysi stála uprostřed obce, zatímco dnes její nejspodnější stavbou osady. Poměrně malá barokní kaplička byla pro nedostatek financí budována téměř 7 let, dokončena byla v roce 1773 a je zasvěcena Panence Marii Pomocné. V obci je ještě jedna pamětihodnost, dnes však neoznačená. V domku vedle kaple prožil poslední dvacetiletí svého života majitel proslulého cirkusu Karel Kludský, který zde zemřel v roce 1967. Na dvoře stála maringotka, ve které spíše než v domě narozdíl od své ženy přebýval.
Jako o většině obcí v oblasti se nezachoval doklad o jejím založení. Její jméno napovídá, že šlo o osadu vinařů, skutečně se zde tradice vinařství uchovávala až do počátku 20. století. Přestože víno bylo v názvu obce vždy zachováno, její pojmenování se v průběhu historie měnilo (Winarz, Winarzice, Winice, Weingarten). První známý doklad o vsi pochází z roku 1417. Náležela panství Červeného hrádku. Stejně jako Jindřišská patřila od roku 1579 k panství Ahníkov a v 50 letech 17. století k panství Březno. Farností vždy spadala k Jirkovu, tak to bylo i v rámci školního obvodu.
Důsledky třicetileté války obec příliš nepoznamenaly, ve Vinařicích se krátce po válce dařilo chovu dobytka. Zajímavá je informace z roku 1771, kdy Vinařice v šesti červnových dnech postihly povodně. Vzhledem k poloze obce to zní až neuvěřitelně, stejně však byl postižen i nedaleký Březenec. V tomto roce od května do září však pršelo takřka nepřetržitě 91 dní! Dopad byl tragický, pro katastrofální neúrodu Vinařice postihl hladomor a nemoci. Majetnější občané ves opustili. V 70. letech 18. století měly Vinařice 14 hospůdek, které se v průběhu roku spravedlivě střídaly v čepování piva. Ve vsi přitom stálo 17 domů. Kromě vína a běžného zemědělství se Vinařičtí věnovali chovu dobytka, ovocnářství (třešně a ořechy), pěstování lnu a tkaní. Roku 1813 byla obec stejně jako Březenec cílem útoků ruských kozáků, kteří měli u obce spolu s ostatními ruskými vojsky své ležení.
V roce 1850 se Vinařice staly osadou Jindřišské, roku 1868 byly připojeny k Jirkovu. Krušnohorský spolek nad Vinařicemi v kopcích zřídil v roce 1882 turistickou magistrálu, ke které brzy přibyla i rozhledna, která stála na Vinařickém vrchu. Počátek 20. století znamenal pro obec rozmach sadařství, především třešní. Od roku 1914 měla obec vodovod. V roce 1965 byla nedaleko obce vystavěna úpravna vody z blízké údolní přehradní nádrže, která shromažďuje jednu z nejkvalitnějších pitných vod v republice. V roce 1974 se ve Vinařicích začaly bourat první domy ve prospěch jirkovského panelového sídliště. Tehdy také naposledy rozkvetly vinařické sady.
Vidíte ve městě nějaký problém, který můžeme společně vyřešit?
Napište nám, prosím.
A co už společně řešíme?