Menu
Město Jirkov
jirkov

Pejskaři

Pejskaři

Dobrý den, nerad bych zde rozpoutal bozřlivou diskusi o pejskařích, ale bohužel to sem musím napsat, protože pokud to nikomu na příslušných místech nevadí, tak mě určitě ano. Nedávno jsem zde četl, jak v rámci možností probíhá pravidelný úklid psích extrmentů (chápu, že náměstí je priorita číslo 1, ale zbytek města by měla být taky priorita, i když alespoň číslo 2). Ulice Alešova (stromová alej vedoucí na autobusové nádraží) je tak zaneřáděná, že i můj pes na trávník pod stromy nevběhne - a to opravdu. Jelikož je to cesta na AN, tak tudy chodím dost často a, ne že bych si dělal statistiku, ale tam to nikdo neuklízel minimálně měsíc. To stejné kolem řeky směrem k sauně - hnus. Ono je sucho, neseká se tráva, tak to tam prostě zůstane. Musím říct, že těch pejskařů (čuňat) není zase tolik, jak se může při pohledu na zem zdát. Stačí vzít v potaz fakt, jak lidé venčí (chodí na jedno a to samé místo - břed barák), kolikrát za den koná pes potřebu (2-3x). To máte průměrně 75 psích produktů za měsíc od jednoho psa. To stačí jeden v ulici a máte vystaráno. Monohkrát se tu řešilo, jak to řešit. Řešení jsou, jen se nesmí hledat pouze důvody, proč to nejde (takových vám řeknu stovky). Ono, když je Městská policie vidět, tak je jen autech a to se pak těžko toto řeší. Chápu, že když budou strážníci stát vedle daného pejskaře, tak ten to zrovna uklidí, ale co takhle stát opodál místa, kde je 300 ho*en na čtverečním metru a ještě v době, kdy cca chodí většina venčit? Tam určitě jednoho z viníků najdou. O prázdninách se školy nehlídaly, tak bylo o starost MěP míň. Když jsou v rozpočtu peníze na to, aby denně chodila uklízecí četa po měste a sbírala odpadky po tom obyvatelstu Jirkova, které nemá základní hygienické a společenské návyky a spokojeně žijí v domění, že co mi překáží v ruce hodím na zem, tak mi neříkejte, že nejsou peníze i na důkladný úklid po psech, jejichž majitelé jsou nespravedlivě nuceni platit poplatky a jejich vlastnictví. Nespravedlivě říkám proto, že například můj pes stojí město stejně, jako například můj psací stůl - tedy nic. A to, že (jak jsem se dočetl níže) jsou peníze z poplatů použity na deratizace a odchyt holubů nechápu, když poté evidentně nezbývá na úklid. Co má holub nebo potkan u popelnice společného s tím, že mám doma psa? To se řídí pravidlem zvíře jako zvíře? Pokud by se k tomuto chtěl náhodou vyjádřit pan ředitel MěP, tak myslím, že není třeba. Viděl jsem zde jeho minulé odpovědi a na prázdná slova plná povýšenosti a arogance nejsem zvědavý.

3.10.2018

viz odpověď Mgr. M. Řehůřka, ředitele MěP Jirkov na podobný podnět ze dne 15. 1. 2018 - "Pejskaři", ze které vyjímám:

"MěP Jirkov se problematikou psů zabývá. Řešíme všechny případy, se kterými se strážníci na ulici setkají. Ať jsou to psi bez majitele, psi nepříhlášení do evidence, psi, kteří majitelům utekli, psi bez náhubku či vodítka i neuklízení exkrementů. Problém je přistihnout psa při vykonání potřeby a pak jeho majitele, který po něm neuklidí."

a

viz odpověď Bc. M. Buchtové z odboru majetku města a útvaru investic na podobný podnět ze dne 5. 2. 2018 "Psí exkrementy", ze které vyjímám:

"Vysavač vyjíždí každý měsíc a jednotlivé lokality projde min. 1x za měsíc, v sezonně 2x měsíčně, při sečích pak ještě vypomůžou sběrem sekačky.  V tomto období pak úklid vysavače posilujeme. Pro informaci roční úklid vysavačem na psí exkrementy stojí město zhruba 250 000,- Kč."

Ilona Doksanská, OVSVV

 

 

Úklidu a údržbě zeleně ve městě se věnují: 
1)účastníci  veřejné služby - v rozsahu 20 - 30 hodin měsíčně.  Jedná se o klienty Úřadu práce ČR pobírající dávky hmotné nouze, kteří za svou činnost nepobírají žádnou mzdu. Jejich aktivita je zohledněna při výpočtu dávky. (Když dlouhodobě evidovaní veřejnou službu nevykonávají, klesá jim dávka z životního na existenční minimum.)
2) pracovníci veřejně prospěšných prací - jsou vytipování sociálními pracovníky z osob se ztíženým pracovním uplatněním (matky malých dětí, starší osoby, částečně invalidní, osoby bez pracovních zkušeností,  dlouhodobě nezaměstnaní). Úřad práce poskytuje dotaci na jejich mzdu, jsou zaměstnanci MěÚ Jirkov, pracují na plný úvazek za plat dle platných předpisů.  Smlouva je uzavírána na dobu určitou a po obnovení pracovních návyků se zařazují na běžný trh práce.
3) zaměstnaní v Onze - kmenový zaměstnanci firmy.

Koordinaci práce všech těchto skupin má na starosti Onza společně s referentkou ŽP.

Mgr. Jitka Marková, OSVaŠ

 

Datum vložení: 3. 9. 2018 0:00
Datum poslední aktualizace: 3. 9. 2018 0:00
Autor: Ilona Doksanská